Drabiny wrocław

Drabiny – co należałoby wiedzieć?

Drabiny to sprzęt przenośny, który stosowany może być przykładowo do ułatwienia pracy na przeróżnych poziomach, a także do przemieszczania się. W sklepach z artykułami z branży budowniczej można odszukać drabiny stworzone z drzewa, tworzywa sztucznego bądź metalu. Co więcej, są drabiny jednoelementowe a także składane, czyli wieloelementowe. 
W trakcie wyboru odpowiedniego modelu musimy wziąć pod uwagę w szczególności jego budowę oraz utworzenie – rzetelna drabina musi być bezpieczna, gdyż wspinanie się po niestabilnej i wątłej drabinie może skończyć się nieszczęściem. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na podłużnice i szczeble, które powinny być niezwykle wytrzymałe i doskonale ze sobą połączone. Jeżeli decydujemy się na wybór drewnianej drabiny, pamiętajmy o tym, żeby drewno z którego pozostały wykonane szczeble nie posiadały skośnego biegu słojów a także różnorodnego rodzaju wad, takich jak pęknięcia, wypaczenia, sęki czy inne nadszarpnięcia.
Wybierając należytą drabinę powinno się wziąć pod uwagę także jej wysokość. Jeżeli planujemy używanie sprzętu jedynie podczas prac domowych, wystarczająca będzie drabina o długości dwóch albo trzech metrów. Jeśli natomiast planujemy kupno drabiny poświęconej do prac bardziej zaawansowanych, należy zmierzyć powierzchnię, na której będziemy użytkować sprzęt i dostroić typ do zapotrzebowań.
Jeżeli chodzi o należyty sposób używania drabiny, może to być zarówno pozycja pochylona, to znaczy w czasie gdy drabina jest oparta o coś statecznego, na przykład pień drzewa lub budynek, a także pozycja pionowa, jeśli drabina jest porządnie przymocowana. Warto pamiętać, że nadto poziome ustawienie drabiny może spowodować jej złamanie. Co więcej, niesłychanie istotne jest podłoże, na którym oparta jest drabina – musi być ono solidne, stabilne a przede wszystkim nieruchome, by podłoże nie przesuwało się pod ciężarem drabiny razem z nią. Dodatkową kwestią, o której warto pamiętać jest to, że każda drabina wieloczęściowa powinna posiadać stosowne zabezpieczenia, które będą zapobiegały przesuwaniu się poszczególnych części drabiny względem siebie w czasie używania sprzętu. Do tego, drabina rozstawna musi być wyposażona dodatkowo w zabezpieczenia rozstawu, i absolutnie taki typ sprzętu nie może być używany jako drabina przystawna, do czego nie jest przystosowana.


Możliwość komentowania jest wyłączona.